Science Hub UŁ – współpraca z firmą ICHEM nad redukcją łysienia o podłożu androgenowym

W związku z realizacją projektu Science Hub podjętego we współpracy z firmą ICHEM Sp. z o.o. „Poznanie komórkowych i enzymatycznych mechanizmów determinujących skuteczność mieszanki Androdiet® w kierunku redukcji łysienia o podłożu androgenowym”, dnia 25.05.2023 r. odbyło się spotkanie pomiędzy przedstawicielami firmy, a opiekunką projektu dr Aleksandrą Szwed–Georgiou z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, studentką Wiktorią Barczyk oraz wydziałową ambasadorką projektu Science Hub, dr Karoliną Rudnicką.

Spotkanie, poza możliwością omówienia szczegółów dotyczących realizacji projektu, pozwoliło na zapoznanie się z kompleksowym procesem produkcyjnym suplementów diety. Dodatkowo, dzięki uprzejmości firmy możliwe było zapoznanie się z funkcjonowaniem laboratoriów fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych, w których testowane są preparaty, a także substraty i półprodukty wykorzystywane w ich produkcji. Wizyta w firmie ICHEM sp. z. o.o. pozwoliła o wiele szerzej spojrzeć na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz spedycyjno-logistycznych w procesie produkcji suplementów diety oraz wyrobów medycznych.

Współpraca z ICHEM sp. z o.o. i przedmiot badań

ICHEM sp. z o.o., to Ośrodek Badawczo-Produkcyjny Politechniki Łódzkiej, który swoje działania skupia wokół opracowywania i produkcji suplementów diety, wyrobów medycznych oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Obecnie firma oferuje szerokie możliwości wytwarzania produktów – w formie kapsułek, tabletek, saszetek, syropów i fiolek. Silną pozycję w branży ICHEM osiągnął dzięki współpracy ze światowym liderem w dziedzinie dietetyki i żywienia, na zlecenie którego wytwarza suplementy diety wspomagające odchudzanie. Zrealizowane w ostatnich latach inwestycje, m.in. współfinansowane z UE, umożliwiły rozbudowę zakładu i zakup innowacyjnych linii produkcyjnych oraz stworzenie własnej marki suplementów diety – VITADIET.

Współpraca z Uniwersytetem Łódzkim została zainicjowana już w 2015 roku podczas realizacji projektu pt.: „Opracowanie suplementu diety wspomagającego leczenie objawowych zakażeń bakterią H. pylori.”, POIR.02.03.02-10-0003/15 (332 100,00 PLN) i była kontynuowana w kolejnych 6 projektach. Zaowocowała 2 publikacjami naukowymi, patentem i zgłoszeniem patentowym ze współautorstwem twórców z UŁ oraz wdrożeniem na rynek krajowy i zagraniczny suplementu diety i żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, odpowiednio HelicoComplex i HelicoFood.

Współpraca z firmą ICHEM w ramach projektu ScienceHub ma na celu zbadanie, zawartej w dostępnym na rynku suplemencie diety Dervit Andro, mieszanki Androdiet® na poziomie komórkowym. Androdiet® to unikalna formuła roślinnych składników aktywnych (owoce palmy sabałowej, liście zielonej herbaty, ziele wierzbownicy drobnokwiatowej, kora śliwy afrykańskiej), które w literaturze naukowej mają udowodnionego działanie w kierunku redukcji nadmiernej utraty włosów na tle androgenowym. Suplement diety Dervit Andro z formułą AndroDiet® dostępny jest zarówno na rynku polskim, jak i niemieckim. Jest jednym z najbardziej popularnych produktów marki, polecanym przez specjalistów z dziedziny trychologii.

Wyniki badań i dalsza współpraca

Uzyskane wyniki zostały przedstawione w formie raportów cząstkowych oraz raportu końcowego. W ramach dalszej współpracy planowane jest spotkanie z przedstawicielami firmy w celu ustalenia dalszych kierunków współpracy. Projekt stanowi kolejny krok w budowaniu współpracy pomiędzy instytucjami naukowymi, firmami zewnętrznych z udziałem i korzyściami dla studentów Uniwersytetu Łódzkiego.

O projekcie

Projekt realizowany jest w ramach Science Hub UŁ – ogólnouczelnianej platformy współpracy, która ma na celu wspieranie społeczności akademickiej UŁ w realizacji wdrożeniowych projektów naukowych we współpracy z otoczeniem.

Tytuł projektu: „Poznanie komórkowych i enzymatycznych mechanizmów determinujących skuteczność mieszanki Androdiet® w kierunku redukcji łysienia o podłożu androgenowym”

Osoba pełniąca opiekę: dr Aleksandra Szwed-Georgiou, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej

Osoba studiująca: Wiktoria Barczyk, Mikrobiologia

Partner: ICHEM Sp. z o.o.

Opis projektu: Celem niniejszego projektu jest wyjście naprzeciw problemom związanym z łysieniem androgenowym i zbadanie obecnej na rynku mieszanki Androdiet® wytwarzanej przez przedsiębiorstwo ICHEM pod kątem hamowania wytwarzania 5α-dihydrotestosteronu na modelu linii komórkowej LNCaP. Realizacja prac dostarczy informacji na temat mechanizmu komórkowego działania mieszanki Androdiet® oraz wpływu na wytwarzanie 5α-dihydrotestosteronu, którego działanie uszkadza mieszki włosowe prowadząc
do ich nadmiernego wypadania.

Więcej projektów z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska realizowanych w ramach Science Hub UŁ.