UŁ w Łódzkim Partnerstwie Akademickim – podsumowanie i plany

Uniwersytet Łódzki wspólnie z Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Medycznym, Akademią Sztuk Pięknych, Akademią Muzyczną i Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną tworzą Łódzkie Partnerstwo Akademickie. Na przestrzeni minionego roku partnerstwo znaczenie zacieśniło się i od idei ewoluowało w stronę realnego sojuszu zaangażowanego w tworzenie lepszej przyszłości dla łódzkiej społeczności akademickiej i całego miasta.

Pierwsza wspólna Inauguracja Roku Akademickiego

W poniedziałek 2 października br. po raz pierwszy w historii sześć wiodących łódzkich uczelni wspólnie otworzy Nowy Rok Akademicki. W gmachu Filharmonii Łódzkiej Rektorzy i przedstawiciele każdej ze szkół wyższych powitają w swoim gronie nowych studentów i doktorantów, a wszyscy zebrani będą mogli wysłuchać wykładu inauguracyjnego dra Sławosza Uznańskiego pt. „Nowe spojrzenie na naszą planetę: od załogowych lotów kosmicznych do obserwacji Ziemi”. Więcej informacji o inauguracji znajduje się na stronie ŁPA.

Łódź Akademicka na Salonach Maturzystów

Partnerstwo stanowi solidną podstawę do realizacji celów każdej z Uczelni i dalszego rozwoju wspólnych projektów. W tym roku akademickim łódzkie uczelnie po raz pierwszy zjednoczyły siły nie tylko ze sobą, ale także z Miastem i jako Łódź Akademicka wystawiają wspólne stoisko na pięciu edycjach targów edukacyjnych Salon Maturzystów. Jest to niezwykły i bezprecedensowy krok w kierunku promocji potencjału akademickiego Łodzi. Dzięki niemu miasto, województwo i oczywiście same uczelnie będą mogły jeszcze skuteczniej przyciągać młode talenty.

Kultura i Sztuka na UŁ we współpracy z uczelniami z ŁPA

Współpraca kulturalna i artystyczna między Uniwersytetem Łódzkim a uczelniami zrzeszonymi w Łódzkim Partnerstwie Akademickim rozkwita, wzbogacając życie kulturalne miasta. Razem organizujemy m.in. wystawy i koncerty, tworząc inspirujący kontekst dla spotkań społeczności UŁ z kulturą i sztuką. Studenci i pracownicy naukowi z łódzkich uczelni angażują się w projekty artystyczne, a współpraca z instytucjami kulturalnymi Łodzi pozwala rozwijać ofertę UŁ w obszarze art & science.

Działania kulturalne realizowane przez UŁ we współpracy z innymi uczelniami ŁPA obejmują wiele projektów, m.in. cykl kameralnych koncertów "Muzyka u Biedermanna", realizowany wspólnie z Akademią Muzyczną, projekty wystawiennicze tworzone we współpracy z ASP (np. Koniec Miasta, Riverscape, Pytajnik, przestrzeń zaciekawienia) czy realizacje z „Filmówką” takie jak organizacja wizyty Oksany Zabużko w Łodzi. W planach mamy kolejne intrygujące projekty wystawiennicze, informacje o nich będą pojawiać się na stronie uczelni.

Deklaracja ŁPA ma już prawie rok

Niespełna rok temu, 29 listopada 2022 roku, rektorzy sześciu łódzkich uczelni, które tworzą Łódzkie Partnerstwo Akademickie (ŁPA), uroczyście podpisali Deklarację zacieśniania współpracy łódzkich uczelni publicznych w ŁPA. W tym ważnym dokumencie wyznaczyli wspólne cele dla Łodzi Akademickiej oraz jej przyszłą wizję. Sygnatariusze wyrazili gotowość do intensyfikacji współpracy, zdając sobie sprawę z kluczowej roli uczelni w procesie rozwoju miasta i regionu. Zapoczątkowali współdziałanie na wielu płaszczyznach: nauki i badań, kształcenia oraz relacji społeczno-gospodarczych. Zgodnie z ich wizją, ŁPA miało stanowić fundament przyszłego rozwoju akademickiego i kulturalnego Łodzi, ściśle integrując pracowników i studentów uczelni w duchu współpracy i zaangażowania. Relacja z podpisania Deklaracji znajduje się na stronie internetowej UŁ.

Pierwsze miesiące wspólnych działań ich efekty dowodzą ponad wszelką wątpliwość, że oczekiwania i nadzieje pokładane w Partnerstwie materializują się i dają podstawy do dalszej owocnej współpracy między uczelniami, ich społecznościami i partnerami.

Łódzkie Partnerstwo Akademickie w liczbach

Łódzkie Partnerstwo Akademickie to:

  • 6 uczelni publicznych,
  • 46 tysięcy studentów, w tym 3,5 tysiąca z zagranicy,
  • 1,5 tysiąca doktorantów,
  • 10,5 tysiąca pracowników, w tym badaczy i nauczycieli akademickich,
  • 266 różnych kierunków studiów,
  • badania prowadzone w 42 dyscyplinach naukowych,
  • realizacja 1,5 tysiąca projektów na łączną kwotę ponad 2 miliardów złotych w latach 2017-2022,
  • inwestycje i remonty na kwotę ponad 2,5 miliarda złotych w ostatnich 5 latach.