Projekt studenta UŁ w Łódzkim Budżecie Obywatelskim

Jarosław Brodecki, student biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego przygotował projekt, który ma na celu zwiększenie świadomości łodzian i łodzianek na temat kondycji i przebiegu 19 łódzkich rzek oraz dzikiej przyrody naszego miasta. Projekt “Łódź dla dzikiej przyrody i czystej wody” znalazł się wśród głosowanych w Łódzkim Budżecie Obywatelskim, w części ponadosiedlowej z numerem L170.

Cele i efekty projektu mają być osiągnięte przez zainstalowanie znaków informacyjnych (tablic typu F4) w 10 lokalizacjach, w których łódzkie rzeki przepływają pod najbardziej uczęszczanymi ulicami. W ramach realizacji projektu na wielu łódzkich chodnikach pojawią się informacje o płynących pod nimi rzekami. 

Chodzi mi o wyciągnięcie łódzkich rzek z kanałów ludzkiej nieświadomości, co pozwoli na ich skuteczniejszą ochronę i stworzy szansę na podejmowanie kolejnych kroków w celu ich renaturyzacji

– tłumaczy Jarosław Brodecki.

Projekt zakłada też zwiększenie liczby siedlisk dla nietoperzy i jerzyków (które świetnie redukują liczbę insektów!) oraz uchroni niezwykły rezerwat na terenie naszego miasta przed niszczącymi go inwazyjnymi gatunkami roślin.

Łódź w tym roku świętuje swoje 600-lecie, a wciąż niewiele łodzianek i łodzian zna przyrodniczy kontekst powstania naszego miasta i jego olbrzymiego rozwojowego sukcesu. To lasy i rzeki, które otaczały XIX-wieczną Łódź zadecydowały o ulokowaniu przemysłowego miasta właśnie tu. Początkowo w historii przemysłowej najistotniejsze były dwie łódzkie rzeki - Łódka i Jasień. To właśnie nad nimi powstały przemysłowe "królestwa" Poznańskiego i Scheiblera. 

W obecnych granicach miasta możemy odnaleźć 19 wciąż płynących rzeczek i ślady po przeszłości kilku innych, które już dawno temu zostały pochłonięte przez procesy urbanizacji. Pomimo tak licznie płynących przez Łódź rzek niewielu mieszkańców zdaje sobie sprawę nawet z istnienia tych dwóch najważniejszych dla historii miasta. Wynika to w dużej mierze z faktu, że w centrum miasta rzeki te przebiegają w krytych kanałach pod ulicami miasta, a na światło dzienne wypływają dopiero na jego obrzeżach.

 Łódzkie rzeki to jednak nie tylko historia, a również teraźniejszość. W dodatku bardzo przyrodnicza, połowa obszarowych form ochrony przyrody w Łodzi związana jest z aktualnymi dolinami rzecznymi!

Tylko świadome społeczeństwo może podjąć działania i decyzje związane z ochroną przyrodniczej sieci miasta opartej o doliny rzeczne. Jest to szczególnie istotne w dobie zmian klimatu, gdy to właśnie miejska przyroda będzie łagodzić skutki fal upałów czy innych pogodowych ekstremów. Dlatego stworzyłem ten projekt

– dodaje Jarosław Brodecki.

Żeby łódzkie rzeki znalazły się w masowej świadomości łodzianek i łodzian potrzeba rozwiązań dostępnych masowo i zauważalnych dla każdego użytkownika przestrzeni miejskiej. Dlatego w ramach projektu zostaną one oznakowane z pomocą znaków drogowych typu rzeka w dziesięciu lokalizacjach, gdzie przepływają pod najbardziej uczęszczanymi ulicami miasta. Dzięki temu tysiące osób dziennie będą stykać się z informacją o rzekach na terenie miasta. Ponadto projekt zakłada oznaczenie przebiegu łódzkich rzek na miejskich chodnikach z pomocą niebieskiej farby drogowej. W ten sposób uda się choć symbolicznie wydobyć je na powierzchnie. Setki mieszkańców miasta codziennie porusza się komunikacją miejską, dlatego projekt zakłada również wznowienie i stworzenie kolejnych filmików na temat łódzkich rzek, które wyświetlane będą na monitorach w autobusach i tramwajach MPK.  

Rzeki to nie jedyny wartościowy element naszej rodzimej łódzkiej przyrody. Dlatego projekt zakłada zainstalowanie budek dla jerzyków na miejskich kamienicach oraz – co jeszcze ważniejsze – budek szczelinowych dla nietoperzy w leśnych częściach miejskich parków. Jest to szczególnie istotne, bo ta wyjątkowa grupa latających ssaków wymaga od nas czynnej ochrony. Ponadto w ramach projektu ŁBO L170, zainspirowany zajęciami w ramach przedmiotu ochrona przyrody i środowiska na WBiOŚ UŁ zaproponowałem zabiegi mające na celu ochronę jednego z najbardziej wyjątkowych w Polsce rezerwatów przyrody - Polesie Konstantynowskie przez negatywnym wpływem inwazyjnych gatunków obcych

– mówi autor projektu.

Na projekt Jarosława Brodeckiego oraz inne projekty w Łódzkim Budżecie Obywatelskim można głosować tylko do 31 października br.

Materiał: Jarosław Brodecki, WBiOŚ UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ

Zdjęcia i ilustracje pochodzą z materiałów promujących projekt Jarosława Brodeckiego w ŁBO