Biobank UŁ. Lekcja biologii molekularnej na stadionie ŁKS

Na Stadionie Miejskim Łódzkiego Klubu Sportowego odbyła się 13 czerwca nietypowa lekcja biologii molekularnej. Dzięki zaangażowaniu pracowników oraz doktorantów Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska z Pracowni Biobank oraz Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii, uczniowie Łódzkich szkół i przedszkoli mieli okazję wcielić się w role nukleotydów – cząsteczek tworzących DNA.

Nietypowa lekcja biologii molekularnej z udziałem setek dzieci na stadionie ŁKS w Łodzi.

Dzięki temu „na własnej skórze” mogli przekonać się jakie mechanizmy chemiczne mają wpływ na budowę i replikację DNA. Uczniowie poznali również zasadę działania reakcji PCR – tej, która była wykorzystywana przy okazji testów na obecność wirusa SARS-Cov-2.

Poza przekazywaniem wiedzy w nietypowej formule - przez zabawę, wydarzenie miało na celu zwrócenie uwagi na korzyści, jakie badania populacyjne i genetyka mogą wnieść do badań diagnostycznych.

Przedsięwzięcie było możliwe do realizacji dzięki zaangażowaniu się uczniów i nauczycieli z łódzkich szkół:

oraz partnerów:

Organizatorzy z Pracowni Biobank WBiOŚ UŁ dziękują wszystkim uczestnikom oraz partnerom wydarzenia za zaangażowanie i wsparcie i już dziś zapraszają na wrześniową premierę filmu edukacyjnego, który powstanie z materiałów nakręconych w trakcie wydarzenia.

Materiał: Biobank WBiOŚ UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ