Prof. Maria Bryszewska z odznaczeniem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski

Prof. Maria Bryszewska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ została odznaczona orderem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski został przyznany za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej. Serdecznie gratulujemy!

fot. Kancelaria Prezydenta RP

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych odbyła się 30 maja. Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczał Szef Gabinetu Prezydenta RP - Paweł Szrot.

Prof. Maria Bryszewska jest przedstawicielką Polski w programie COST (Europejskim Programie Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych). To organizacja inicjująca i finansująca prestiżowe sieci badawcze we wszystkich dziedzinach naukowo-technicznych. Profesor objęła stanowisko członka Rady Naukowej programu na trzyletnią kadencję na lata: 2021-2024.

Zainteresowania badawcze prof. Marii Bryszewskiej koncentrują się wokół biomedycznych właściwości nanocząsteczek - dendrymerów, nanocząstek złota i srebra - oraz możliwości ich zastosowania w charakterze nośników leków i genów w terapii ukierunkowanej, czyli w obszarze nanonauk będących jednym z krajowych priorytetów.  Prowadzenie nowoczesnych badań naukowych we współpracy z wiodącymi ośrodkami badań nanocząstek w kraju i za granicą jest możliwe dzięki pozyskanym grantom, o które intensywnie aplikuje wraz ze swoim zespołem. Ich wartością oprócz poszerzania wiedzy, jest także wartość wdrożeniowa, o czym świadczą zgłoszenia patentowe, przyznane patenty.

Materiał: prof. Maria Bryszewska, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ