Wraz z wejściem w życie Konstytucji dla Nauki zmienia się model kształcenia doktorantów. Jeżeli jednak zacząłeś studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020, swoje studia kontynuujesz na dotychczasowych zasadach.  

Poniżej przedstawiamy informacje niezbędne dla studentów III stopnia, kształcących się wg systemu sprzed wprowadzenia Konstytucji dla Nauki. 

WYDZIAŁ BIOLOGII I OCHRONY ŚRODOWISKA

Proces kształcenia na Studiach doktoranckich Biochemiczno-Biofizycznych w założeniach ma prowadzić do przygotowania wysoko wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej posiadającej zaawansowaną wiedzę oraz wyspecjalizowane umiejętności zarówno dydaktyczne jak i w zakresie biologii molekularnej, cytogenetyki i biofizyki medycznej. Stacjonarne Studia Biochemiczno – Biofizyczne UŁ odbywają się w ramach działalności naukowej dwóch Instytutów: Instytutu Biochemii UŁ oraz Instytutu Biofizyki UŁ. Potencjalni opiekunowie naukowi/Promotorzy zatrudnieni są w pięciu Katedrach: Katedra Biochemii Ogólnej, Katedra Cytobiochemii, Katedra Biofizyki Molekularnej, Katedra Biofizyki Skażeń Środowiska oraz Katedra Biofizyki Medycznej. Powyższe Katedry mieszą się w nowo oddanym Pawilonie Biologii Molekularnej przy ul. Pomorskiej 141/143. Dysponują nowoczesnymi pracowniami specjalistycznymi, m.in. Pracownią Cytometrii Przepływowej, Pracownią obrazowania mikroskopowego wyposażoną w kilka mikroskopów konfokalnych, nowoczesne Pracownie Kultur Tkankowych, specjalistyczne pracownie biochemiczne i biologii molekularnej wyposażone w nowoczesny sprzęt typu wszelkie spektrofotometry, spektrofluorymetry, liczniki płytek, Real-time PCR, Fluoroscan. Instytuty dysponują unikatową aparaturą, m.in. spektrometrem rezonansu paramagnetycznego EPR, zestawem do badań widm dichroizmu kołowego CD, kalorymetr skaningowy. 

Problematyka prac doktorskich dotyczy między innymi ekspresji genów/białek w nowotworach hormonozależnych i jelita grubego, zaburzenia transdukcji sygnału z udziałem receptorów hormonów steroidowych i czynników wzrostu oraz ich efektorów cytoplazmatycznych; zaburzenia limfoproliferacyjne (białaczki limfatyczne i B-komórkowe); apoptoza komórek białaczkowych indukowana lekami, glikozylacja białek komórkowych, glikoproteiny nowotworów tarczycy; biofizyka transportu przez błony: zmiany struktury błony plazmatycznej erytrocytów spowodowane czynnikami fizycznymi i chemicznymi; wpływ toksycznych pestycydów na strukturę i biologiczne funkcje hemoglobin człowieka oraz wybranych zwierząt; molekularne aspekty starzenia się; stres oksydacyjny i antyoksydacyjne mechanizmy obronne; badania struktur komórkowych w stanach patologicznych oraz poddanych działaniu czynników generujących toksyczne formy tlenu; działanie wybranych aktywatorów i inhibitorów hemostazy na metabolizm i funkcje płytek krwi: znaczenie wolnych rodników w procesie aktywacji płytek; działanie reaktywnych form azotu na układ hemostazy; wpływ hipertermii na komórki jądrzaste i bezjądrzaste. W badaniach wykorzystywane są również najnowsze osiągnięcia w zakresie stosowania nanotechnologii – fulereny, nanorurki węglowe, dendrymery i inne. 

W ramach odbywania studiów doktoranckich uczestnicy mają możliwość wyjazdów zagranicznych zarówno w ramach programów wymiany doktorantów jak również do laboratoriów, z którymi współpracują wyszczególnione powyżej Katedry. Daje im to możliwość poszerzenia swoich horyzontów naukowych, nawiązania kontaktów naukowych, zaznajomienia się z badaniami wykonywanymi w innych, często wiodących ośrodkach naukowo-badawczych gdzie mają możliwość wykonania części swojego doktoratu. 

 

Celem kształcenia na Studiach doktoranckich Genetyki Molekularnej, Cytogenetyki i Biofizyki Medycznej jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej wyposażonej w wiedzę na zaawansowanym poziomie oraz wyspecjalizowane umiejętności w zakresie genetyki molekularnej, cytogenetyki i biofizyki medycznej. 

Prace doktorskie wykonywane są pod opieką samodzielnych pracowników naukowo-dydaktycznych w siedmiu jednostkach Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska (Katedrze Genetyki Molekularnej, Katedrze Genetyki Ogólnej, Biologii Molekularnej i Biotechnologii Roślin, Katedrze Biofizyki Molekularnej, Katedrze Biofizyki Ogólnej, Katedrze Termobiologii, Katedrze Biofizyki Skażeń Środowiska, Zakładzie Genetyki Drobnoustrojów). Kadra naukowo-dydaktyczna sprawująca opiekę nad prowadzonymi pracami doktorskimi i prowadząca zajęcia z doktorantami dostosowana jest do profilu kształcenia doktorantów reprezentujących różne specjalności i kierunki. Uczestnicy studiów doktoranckich mają także możliwość uczestniczenia w wykładach prowadzonych w Łódzkim Towarzystwie Naukowym (ŁTN) przez wybitnych naukowców, reprezentujących różne dziedziny naukowe, ze wszystkich Łódzkich Szkół Wyższych. 

Badania naukowe prowadzone w ramach Studiów doktoranckich Genetyki Molekularnej, Cytogenetyki i Biofizyki Medycznej można zaliczyć do priorytetowych kierunków badawczych. Mają one zarówno aspekt poznawczy jak i aplikacyjny. Dotyczą między innymi kluczowych zagadnień w zakresie zdrowia, w tym patogenezy nowotworów, zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) czy choroby Alzheimera. Celem badań jest opracowanie nowych strategii do walki z nowotworami (m. in. określenie molekularnych wyznaczników efektywnej terapii przeciwnowotworowej, ocena znaczenia procesów naprawy DNA dla prognozowania i terapii nowotworów, a także charakterystyka mechanizmów działania nowych analogów leków przeciwnowotworowych, koniugatów leków z białkami czy dendrymerami), wirusem HIV, zakażeniami grzybiczymi, gruźlicą i innymi chorobami cywilizacyjnymi. W badaniach wykorzystywane są najnowsze osiągnięcia w zakresie nanotechnologii (np. dendrymery, fulereny, koniugaty białkowe). Prace badawcze prowadzone w ramach studiów dotyczą także inżynierii genetycznej roślin, a w szczególności wykorzystania roślin do produkcji rekombinowanych białek. Te innowacyjne badania przyczynią się do rozwoju regionu Łódzkiego, dostarczając opracowań nowych technologii, metod badawczych do wdrożenia i stosowania w diagnostyce medycznej, rolnictwie i warzywnictwie. Doktoranci w ramach studiów mają możliwość wyjazdów na zagraniczne staże do wiodących światowych uczelni. Daje im to sposobność poznania innych form kształcenia, wykonania pracy doktorskiej, rozwoju naukowego oraz nawiązywania kontaktów naukowych w celu dalszej współpracy. 

Uczestnicy studiów doktoranckich przygotowują prace doktorskie w Instytucie Mikrobiologii, Biotechnologii i Immunologii, Instytucie Biologii Eksperymentalnej i Katedrze Neurobiologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytucie Biologii Medycznej PAN w Łodzi, z zakresu następujących dyscyplin biologicznych: 

  • mikrobiologii

  • immunologii

  • biotechnologii roślin i mikroorganizmów

  • cytofizjologii

  • fizjologii i biochemii roślin

  • neurobiologii i neurofizjologii

Doktoranci poszerzają ponadto swoją wiedzę z zakresu ekonomii albo filozofii, doskonalą swoje umiejętności językowe (język angielski), dydaktyczne (metodyka nauczania biologii w szkole wyższej) oraz umiejętność posługiwania się zaawansowanymi metodami statystycznymi w badaniach eksperymentalnych. 

Uczestnicy studiów doktoranckich przygotowują rozprawy doktorskie, których podstawą jest praca doświadczalna w specjalistycznych laboratoriach UŁ i pozauczelnianych. Duża liczba zajęć praktycznych pozwala na poznanie oraz opanowanie wielu nowoczesnych i cennych metod mikrobiologicznych, molekularnych, cytologicznych, immunologicznych, biochemicznych, fizjologicznych i innych, typowych dla biologii eksperymentalnej. Studenci-doktoranci prowadzą swoje badania naukowe i uczestniczą w zajęciach dydaktycznych, korzystając z licznych nowych lub zmodernizowanych laboratoriów Wydziału, sal wykładowych i seminaryjnych, wyposażonych w nowoczesną aparaturę i umożliwiających swobodny dostęp do różnych źródeł literaturowych. Doktoranci mogą korzystać także z wyjazdów na zagraniczne uczelnie, co pozwala im nie tylko przeprowadzić własne badania, ale także zapoznać się z innymi modelami i metodami kształcenia oraz zwiększyć umiejętności językowe. 

Absolwent może znaleźć zatrudnienie w szkołach wyższych, Polskiej Akademii Nauk, instytutach resortowych, placówkach naukowo-badawczych i usługowych związanych z ochroną zdrowia i środowiska, nadzorem epidemiologicznym, kontrolą żywności, rolnictwem i ogrodnictwem oraz laboratoriach przemysłowych (przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny i oparty na biotechnologii). Może także podjąć pracę jako ekspert w instytucjach rządowych i europejskich lub administracji lokalnej. 

Celem kształcenia na Studiach doktoranckich Ekologii i Ochrony Środowiska jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej wyposażonej w wiedzę na zaawansowanym poziomie oraz wyspecjalizowane umiejętności w zakresie: biologii, ekologii lub ochrony środowiska. 

Prace doktorskie wykonywane są pod opieką samodzielnych pracowników naukowo-dydaktycznych w dziewięciu jednostkach Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska (Katedrze Antropologii, Katedrze Geobotaniki i Ekologii Roślin, Katedrze Algologii i Mikologii, Katedrze Ochrony Przyrody, Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii, Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców, Katedrze Ekologii Stosowanej, Katedrze Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej, Zakładzie Dydaktyki Biologii i Badania Różnorodności Biologicznej). Kadra naukowo-dydaktyczna sprawująca opiekę nad prowadzonymi pracami doktorskimi i prowadząca zajęcia z doktorantami dostosowana jest do profilu kształcenia doktorantów reprezentujących różne specjalności i kierunki. Studenci mają także możliwość uczestniczenia w wykładach prowadzonych w Łódzkim Towarzystwie Naukowym (ŁTN) przez wybitnych naukowców, reprezentujących różne dziedziny naukowe, ze wszystkich Łódzkich Szkół Wyższych. 

Badania naukowe prowadzone w ramach Studiów doktoranckich Ekologii i Ochrony Środowiska można zaliczyć do ważnych kierunków badawczych i mają one zarówno aspekt poznawczy jak i aplikacyjny. Dotyczą między innymi zagadnień w zakresie: antropologii: historycznej, ontogenetycznej, klinicznej i odontologii; teorii i metod konserwatorskiej ochrony przyrody, ochrony środowiska i oceny ryzyka środowiskowego, taksonomii i chorologii roślin, grzybów, taksonomii zwierząt, ekologii populacji roślin, grzybów i zwierząt, genetyki populacyjnej, procesów synatropizacji roślinności i fauny, monitoringu populacji ginących i zagrożonych, poznania procesu inwazji biologicznych w środowisku wodnym i lądowym, ekohydrologii, biotechnologii ekosystemowych zwłaszcza związanych z regulacją dynamiki wody w krajobrazie i cykli biogeochemicznych, bioindykacji w ocenie jakości wody w systemach rzek, monitoringu procesu eutrofizacji wód, zastosowania bioremediacji do rekultywacji ekosystemów wodnych i lądowych. 

Te badania mają zarówno charakter badań podstawowych jak i stosowanych o znacznej innowacyjności i przyczyniają się do rozwoju regionu Łódzkiego, dostarczając opracowań nowych technologii, metod badawczych do wdrożenia i stosowania w ochronie przyrody, w monitoringu gatunków zagrożonych, w ocenie jakości wód i regulacji dynamiki wód w krajobrazie. 

Doktoranci w ramach studiów mają możliwość wyjazdów na zagraniczne staże do wiodących światowych uczelni. Daje im to sposobność poznania różnych form kształcenia, wykonania pracy doktorskiej we współpracy z innymi ośrodkami naukowymi, rozwoju naukowego oraz nawiązywania szerokich kontaktów naukowych. 

W roku akademickim 2018/2019 na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego w ramach projektu „InterDOC-STARt – Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie na Wydziale BiOŚ UŁ” współfinansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś priorytetowa III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.2 Studia doktoranckie. Umowa nr POWR.03.02.00-00-I033/16-00 rozpoczęły działalność Studia Doktoranckie „InterDOC-STARt – Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ”. 

  • stacjonarne Studia doktoranckie Biochemiczno-Biofizyczne 

Kierownik: prof. dr hab. Mirosław Soszyński 
Kontakt: (48 42) 635 45 10  
miroslaw.soszynski@biol.uni.lodz.pl 

  • stacjonarne Studia doktoranckie Genetyki Molekularnej, Cytogenetyki i Biofizyki Medycznej 

Kierownik: dr hab. Anita Krokosz, prof. UŁ 
Kontakt: (48 42) 635 44 57 
anita.krokosz@biol.uni.lodz.pl 

  • stacjonarne Studia doktoranckie Mikrobiologii, Biotechnologii i Biologii Eksperymentalnej 

Kierownik: prof. dr hab. Elżbieta Kuźniak-Gębarowska 
Kontakt: (48 42) 635 44 19  
elzbieta.kuzniak@biol.uni.lodz.pl 

  • stacjonarne Studia doktoranckie Ekologii i Ochrony Środowiska 

Kierownik: prof. dr hab. Mirosław Przybylski 
Kontakt: (48 42) 635 44 33  
miroslaw.przybylski@biol.uni.lodz.pl 

  • InterDOC-STARt Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska 

Kierownik: prof. dr hab. Agnieszka Marczak  
Kontakt:  (48 42) 635 44 79 
agnieszka.marczak@biol.uni.lodz.pl 

STYPENDIA I POMOC MATERIALNA

Zasady przyznawania stypendiów doktoranckich - Zarządzenie Rektora UŁ nr 89 z 3.06.2014 r. w sprawie zasad przyznawania stypendiów doktoranckich w Uniwersytecie Łódzkim (ze zm.)

Szczegółowe kryteria przyznawania stypendiów doktoranckich w UŁ 
1. obowiązujące w roku akad. 2020/21 - Zarządzenie Rektora nr 28 z 6.11.2019 r. w sprawie: szczegółowych kryteriów przyznawania stypendiów doktoranckich w Uniwersytecie Łódzkim (ze zm.) 

2. Szczegółowe kryteria przyznawania zwiększenia stypendium doktoranckiego z dotacji projakościowej w UŁ

30 września

Doktoranckie

Zwiększenie stypendium doktoranckiego z dotacji projakościowej (stacjonarne) 

Do 17 maja

Socjalne 
Dla osób z niepełnosprawnościami
Zapomoga (stacjonarne i niestacjonarne)

od 2 do 20 stycznia w semestrze zimowym i od 2 do 20 czerwca w semestrze letnim 

Nagroda Rektora (stacjonarne i niestacjonarne)

 

Więcej informacji znajduje się w Strefie Doktoranta.

Więcej informacji na temat przysługujących doktorantom stypendiów oraz wnioski stypendialne znajdziecie państwo na tej stronie

KONTAKT

WYDZIAŁOWA KOMISJA DS. JAKOŚCI STUDIÓW DOKTORANCKICH

Wydziałowa Komisja ds. Jakości Studiów Doktoranckich jest organem, który został powołany Uchwałą Rady Wydziału nr 15 z października 2020 r. W skład Komisji wchodzą Kierownicy Studiów Doktoranckich oraz przedstawiciele samorządu doktorantów.

Do zadań Wydziałowej Komisji ds. Jakości Studiów Doktoranckich należy:

  • Opracowanie jednolitych dla Wydziału procedur służących zarządzaniu jakością kształcenia na studiach doktoranckich
  • Ocena form działania w celu podnoszenia jakości kształcenia na studiach doktoranckich
  • Opiniowanie programów kształcenia na studiach doktoranckich
  • Przegląd aktów prawa pod kątem przepisów regulujących system jakości kształcenia na studiach doktoranckich
  • Przygotowywanie rocznych raportów dotyczących efektów funkcjonowania systemu jakości kształcenia na Wydziale

Przewodnicząca:
prof. dr hab. Elżbieta Kuźniak-Gębarowska

Członkowie:
dr hab. Anita Krokosz, prof. UŁ
prof. dr hab. Agnieszka Marczak
prof. dr hab. Mirosław Soszyński

Przedstawiciele Wydziałowej Rady Samorządu Doktorantów:
mgr Marta Gellert (SSD Ekologii i Ochrony Środowiska)
mgr Dominika Komorowska (SSD Genetyki Molekularnej, Cytogenetyki i Biofizyki Medycznej)
mgr Agata Rolnik (SSD InterDoc-STARt – Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie na Wydziale BiOŚ UŁ)
mgr Urszula Wójcik-Bojek (SSD Mikrobiologii, Biotechnologii i Biologii Eksperymentalnej)

WYDZIAŁOWA KOMISJA DOKTORANCKA DS. STYPENDIUM DOKTORANCKIEGO I JEGO ZWIĘKSZENIA Z DOTACJI PROJAKOŚCIOWEJ

Komisja powołana Uchwałą Rady Wydziału nr 1 z września 2020 r.

W skład Komisji wchodzą Kierownicy Studiów Doktoranckich oraz przedstawiciele samorządu doktorantów.

Komisja Doktorancka:

  • proponuje, ustalane przez Rektora, kryteria i zasady oceny merytorycznej oraz sposób dokumentowania wniosków o przyznanie stypendium doktoranckiego i jego zwiększenia z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych doktorantów studiów doktoranckich na Wydziale
  • opiniuje wnioski doktorantów studiów doktoranckich na Wydziale o przyznanie stypendium doktoranckiego i jego zwiększenia z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych

PRAKTYKI DYDAKTYCZNE

  1. Wymiar godzinowy praktyk dydaktycznych: 90 i 30 godzin rocznie odpowiednio dla doktorantów pobierających i niepobierających stypendium z dowolnego źródła (z zastrzeżeniem w następnym punkcie). Doktoranci, którzy korzystają z przedłużenia studiów doktoranckich nie będą zobowiązani odbywać praktyk dydaktycznych.
  2. Doktorantów, którzy uzyskali stypendium z dotacji projakościowej lub stypendium dla najlepszych doktorantów i nie pobierają przy tym żadnego innego stypendium, obowiązują praktyki dydaktyczne   wymiarze 30 godzin rocznie.
  3. Jedną trzecią obowiązującego wymiaru praktyk (odpowiednio 30 albo 10 godzin) wszyscy doktoranci przeprowadzają obligatoryjnie samodzielnie i rozliczają w kartach KIOD (tzn. taka liczba godzin jest im zapewniana przed podziałem zajęć pomiędzy pracowników), a pozostałą część zajęć w Katedrach niedopensowanych prowadzą samodzielnie albo w formie uczestniczenia w prowadzeniu zajęć– zgodnie z decyzją Dyrektora Instytutu i Kierownika Katedry. Doktoranci w Katedrach przepensowanych prowadzą wszystkie zajęcia samodzielnie i rozliczają je w kartach KIOD.
  4. Z uwagi na efekty kształcenia dla studiów doktoranckich, zajęcia realizowane w ramach uczestniczenia w prowadzeniu zajęć powinny przybierać formę, w której to doktorant prowadzi zajęcia ze wsparciem pracownika Wydziału, a nie odwrotnie.
  5. Do praktyk dydaktycznych może zostać zaliczony udział doktoranta w akcjach promocyjnych Wydziału BiOŚ UŁ. Liczbę godzin uzyskanych z tego tytułu określa Komisja ds. Promocji Wydziału. Doktoranci nie wpisują godzin uzyskanych z tego tytułu do kart KIOD. Powinny być one rozliczone podobnie jak uczestniczenie w prowadzeniu zajęć, z tym że godziny przepracowane na rzecz promocji Wydziału mogą być wykorzystane nawet w przepensowanych jednostkach i w ten sposób zmniejszają one zobowiązania dydaktyczne doktoranta. Godziny przepracowane na rzecz promocji Wydziału są wpisywane do indeksów, a dowód przeprowadzenia tych godzin (w postaci oświadczenia podpisanego przez przewodniczącego Komisji ds. Promocji Wydziału) jest przechowywany przez kierownika studiów.
  6. Przewiduje się następujące odstępstwa od ustaleń z pkt. 1-3:
    Doktorant odbywa praktyki w wymiarze ½ obowiązującego go limitu (patrz punkty 1-3) w przypadku gdy:
    1. realizuje doktorat wdrożeniowy lub jest uczestnikiem w projekcie InterDOC-STARt – Interdyscyplinarne Studia doktoranckie na Wydziale BiOŚ UŁ, z uwagi na dodatkowe obowiązki związane z realizacją zadań projektowych. Ulga ta może zostać odebrana w przypadku niewywiązywania się z obowiązków wynikających z założeń projektu.
    2. jest Beneficjentem „Diamentowego grantu” oraz jednocześnie realizuje studia II stopnia.

Praktyki dydaktyczne:

Zajęcia prowadzone samodzielnie:

   Pracownia molekularne (ćwiczenia) 15 godz

   Opieka nad magistrantem 15 godz

Zajęcia prowadzone w ramach współprowadzenia:

   Pracownia specjalistyczna 60 godz (tu musi się podpisać osoba, która była odpowiedzialna za te zajęcia, czyli ta z którą prowadziliście te zajęcia)

 

Całość praktyk zalicza w indeksie opiekun/promotor