Noc Muzeów w Muzeum Przyrodniczym UŁ. Ponad 100 tysięcy okazów!

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego, podobnie jak inne placówki, włącza się aktywnie w program Nocy Muzeów w Łodzi. Na bezpłatne zwiedzanie swoich ekspozycji zaprasza w sobotę, 14 maja, od godz. 18.

Jedną z atrakcji Muzeum Przyrodniczego UŁ są dioramy przedstawiające egzotyczne zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu.

W budynku muzeum przy ul. Kilińskiego 101 w Łodzi do obejrzenia będzie przed wszystkim wystawa stała „Zwierzę i środowisko - czas i przestrzeń”. Składają się na nią m.in. atrakcyjnie zaaranżowane dioramy ukazujące dzikie zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu, żyjące w różnych strefach klimatycznych. Uwagę zwiedzających na pewno przyciągnie też unikatowa kolekcja motyli i muszli skorupiaków, a także szkieletów rozmaitych kręgowców, w tym niedźwiedzia jaskiniowego.  

Podczas Nocy Muzeów będzie też można obejrzeć wystawę czasową „Powrót do przeszłości” prezentującą skamieniałości oraz dioramy, które ukazują życie fauny w epoce paleozoicznej i mezozoicznej. 

Liczbę przyrodniczych muzealiów w kolekcji placówki UŁ szacuje się na ok. 100 tysięcy okazów, a większość z nich stanowią owady. Niektóre eksponaty mają wartość historyczną, ponieważ pochodzą jeszcze sprzed II wojny światowej. Początki dzisiejszego muzeum sięgają bowiem 1930 roku, kiedy w dawnej jadłodajni na terenie Parku im. Sienkiewicza utworzono Muzeum Przyrodniczo-Pedagogiczne (do dziś muzeum mieści się w tym samym budynku). W 1962 roku muzeum włączono do Uniwersytetu Łódzkiego. 

Dzisiejsze Muzeum Przyrodnicze, pod dyrekcją dr hab. Jerzego Nadolskiego (prof. UŁ), działa w strukturach Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. W 2018 roku zakończono rozbudowę i modernizację muzeum. Dzięki temu powstało nowoczesne centrum o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, popularyzujące nauki przyrodnicze. Znaczne zwiększono też (do około 800 m kwadratowych) powierzchnię wystawienniczą i magazynową. 

Redakcja: Centrum Promocji UŁ