Bezpieczne areny sportowe – projekt z Real Madryt

Uniwersytet Łódzki, Miejska Arena Kultury i Sportu (MAKiS) oraz Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi zorganizowały konferencję prasową poświęconą ochronie obiektów sportowych przed zagrożeniami CBRN (chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi). Konferencja była jednym z punktów programu wizytacji łódzkich stadionów przez ekspertów ds. zagrożeń CBRN w dniach 5-7 listopada. Efektem prac tego zespołu specjalistów w Polsce i innych krajach europejskich ma być stworzenie zintegrowanego systemu bezpieczeństwa aren sportowych.

W Łodzi eksperci odwiedzili m.in. Oddział Prewencji Policji przy ul. Pienistej. Spotkali się z osobami odpowiadającymi za zabezpieczenia stadionów ŁKS i Widzewa oraz z projektantami obiektów w myśl założenia „security by design”, przewidującego takie aranżowanie przestrzeni jeszcze w fazie projektu, aby była bezpieczna dla uczestników imprez masowych. Eksperci z UŁ, MAKiS, firmy ochroniarskiej SERIS Konsalnet, Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz Komendy Stołecznej Policji będą przyglądali się także zabezpieczeniom w praktyce - podczas niedzielnego meczu Widzewa z Miedzią Legnica.  

Real Madryt też jest w konsorcjum

14 instytucji zaangażowanych w program obrony przed CBRN stworzyło międzynarodowe konsorcjum Safe Stadium, którego pracami kieruje dr hab. Michał Bijak, prof. UŁ, biolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Działania zespołu finansowane są w kwocie prawie 3 mln 400 tys. EURO przez Komisję Europejską z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Internal Security Fund – Police). W projekcie przewidziano audyt wybranych obiektów sportowych i opracowanie systemu bezpieczeństwa obejmującego: procedury, wyposażenie, infrastrukturę, program szkoleniowy z elementami AI, a także wspólne ćwiczenia z reagowania na zdarzenia terrorystyczne.

To będzie kompleksowy zestaw rekomendacji i narzędzi do obrony przed zagrożeniami CBRN dla organizatorów imprez masowych

 zapowiada prof. Michał Bijak. 

Podczas wizyt na wytypowanych stadionach eksperci dokonają analizy obecnych praktyk oraz potrzeb klubów sportowych w zakresie bezpieczeństwa. Na tej podstawie powstaną procedury i systemy reagowania na zagrożenia CBRN na tych obiektach. Projekt obejmuje również przygotowanie specjalnych kursów e-learningowych z wykorzystaniem technologii virtual reality (VR). Mają uczyć właściwych zachowań w przypadku pojawienia się zagrożenia, np. biologicznego.

Odbyła się już pierwsza wizytacja na stadionie Lecha Poznań. Teraz eksperci pracują w Łodzi. W grudniu będą oglądać stadion w Żylinie na Słowacji, a na styczeń przewidziane są prace na obiekcie słynnego Realu Madryt, który to klub też jest jednym z partnerów projektu.

Czym jest CBRN?

To skrót od angielskiego Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Defence, oznaczający obronę przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi. Chodzi o podejmowanie po ich wystąpieniu właściwych działań i środków ochrony przez służby, np. policję, straż, wojsko.

Zagrożenia CBRN mogą być efektem aktów terroru lub − jak w przypadku rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród uczestników wydarzeń − pojawiać się w dużych obiektach bez intencji zarażenia innych, jak dzieje się to podczas trwającej właśnie pandemii COVID-19.

Odpowiedź na brak procedur na arenach sportowych

Na stadionach i innych obiektach sportowych w Europie wdrożono wiele procedur na wypadek konwencjonalnych zagrożeń, jak pożar czy wybryki chuligańskie, natomiast ciągle nie ma systemów postępowania w przypadku skażeń. Efektem prac zespołu kierowanego przez łódzkiego naukowca będzie właśnie opracowanie kompleksowego systemu rozpoznawania, zabezpieczania oraz reagowania na zdarzenia wywołane czynnikami CBRN.

Chodzi między innymi o wyposażenie obiektów w specjalistyczny sprzęt, stworzenie rozwiązań technologicznych, opracowanie zestawów inspekcji i szkoleń, a także procedur powiadamiania, działania oraz współpracy ze służbami w razie incydentu CBRN

wyjaśnia prof. Michał Bijak.    

Do zadań stojących przed Uniwersytetem Łódzkim, który jako instytucja koordynuje przebieg prac ekspertów, należy stworzenie poradnika dotyczącego zasad ewakuacji i zarządzania tłumem, jak również opracowanie zasad odzyskiwania obiektu po skażeniu.  

Międzynarodowe konsorcjum dla bezpiecznego sportu

W projekcie biorą udział instytucje eksperckie polskie i zagraniczne, prywatne oraz publiczne. Obok naukowców z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Uniwersytetu Łódzkiego są to m.in. kluby piłkarskie - Real Madryt, Lech Poznań czy MSK Żilina, a także MAKiS - operator łódzkiej Atlas Areny oraz stadionów ŁKS i Widzewa, polska i hiszpańska policja, włoska Poliklinika Uniwersytetu Agostino Gemelli, słowacki Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (ISEMI), hiszpański Narodowy Instytut Technologii Lotniczej (INTA).

Opracowany przez nie system bezpieczeństwa CBRN ma służyć np. Europejskiej Federacji Piłki Nożnej (UEFA) i Międzynarodowej Federacji Koszykówki (FIBA), a także klubom, operatorom obiektów sportowych oraz organizatorom imprez masowych, m.in. koncertów czy targów.

Materiał źródłowy: CZZB UŁ; redakcja: Centrum Promocji UŁ