Praktyki dydaktyczne - zasady na rok 2016/2017

Zasady realizowania praktyk dydaktycznych przez doktorantów na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ w roku akademickim 2016/2017.

1. Wymiar godzinowy praktyk dydaktycznych: 90 i 30 godzin rocznie odpowiednio dla doktorantów pobierających i niepobierających stypendium z dowolnego źródła (z zastrzeżeniem w następnym punkcie). Regulacja ta dotyczy także doktorantów korzystających z przedłużenia studiów doktoranckich.
  2. Doktorantów, którzy uzyskali stypendium z dotacji projakościowej lub stypendium dla najlepszych doktorantów i nie pobierają przy tym żadnego innego stypendium, obowiązują praktyki dydaktyczne w wymiarze 30 godzin rocznie.
  3. Jedną trzecią obowiązującego wymiaru praktyk (odpowiednio 30 albo 10 godzin) doktoranci przeprowadzają obligatoryjnie samodzielnie i rozliczają w kartach KIOD (tzn. taka liczba godzin jest im zapewniana przed podziałem zajęć pomiędzy pracowników), a pozostałą część zajęć w Katedrach niedopensowanych prowadzą samodzielnie albo w ramach współprowadzenia – zgodnie z decyzją Dyrektora Instytutu i Kierownika Katedry. Doktoranci w Katedrach przepensowanych prowadzą wszystkie zajęcia samodzielnie i rozliczają je w kartach KIOD.
  4. Z uwagi na efekty kształcenia dla studiów doktoranckich, zajęcia realizowane w ramach współprowadzenia powinny przybierać formę, w której to doktorant prowadzi zajęcia ze wsparciem pracownika Wydziału, a nie odwrotnie.
  5. Do praktyk dydaktycznych może zostać zaliczony udział doktoranta w akcjach promocyjnych Wydziału BiOŚ UŁ. Liczbę godzin uzyskanych z tego tytułu określa Komisja ds. Promocji Wydziału. Doktoranci nie wpisują godzin uzyskanych z tego tytułu do kart KIOD. Powinny być one rozliczone podobnie jak współprowadzenie zajęć,z tym że godziny przepracowane na rzecz promocji Wydziału mogą być wykorzystane nawet w przepensowanych jednostkach i w ten sposób zmniejszają one zobowiązania dydaktyczne doktoranta. Godziny przepracowane na rzecz promocji Wydziału są wpisywane do indeksów, a dowód przeprowadzenia tych godzin (w postaci oświadczenia podpisanego przez przewodniczącego Komisji ds. Promocji Wydziału) jest przechowywany przez kierownika studiów.

Jak wpisać praktyki dydaktyczne do indeksu (przykład):

Praktyki dydaktyczne:

Zajęcia prowadzone samodzielnie:

Pracownia molekularne (ćwiczenia)   15 godz

Opieka nad magistrantem                    15 godz

Zajęcia prowadzone w ramach współprowadzenia:

Pracownia specjalistyczna                      60 godz     (tu musi się podpisać osoba, która była

odpowiedzialna za te zajęcia, czyli ta z którą

prowadziliście te zajęcia)

Całość praktyk zalicza w indeksie opiekun/promotor