Wszystkie przewody doktorskie, które zostały wszczęte na podstawie dotychczasowych przepisów, a które nie zostaną zakończone do 31 grudnia 2024 r., zostaną obligatoryjnie zamknięte po tym terminie.

Informacje podane na stronach dotyczących tej procedury zaktualizowane na dzień 1.01.2024. Ewentualne pytania kierować do stopnie.naukowe@biol.uni.lodz.pl

W przewodzie doktorskim powołuje się co najmniej dwóch recenzentów spośród osób zatrudnionych w szkole wyższej lub jednostce organizacyjnej innej niż ta, której doktorantem/pracownikiem jest osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora i niebędących członkami rady jednostki organizacyjnej przeprowadzającej przewód. Recenzentem może być osoba posiadająca co najmniej stopień doktora habilitowanego w zakresie danej lub pokrewnej dyscypliny naukowej.

Na minimum 14 dni przed posiedzeniem Komisji Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinie nauki biologiczne należy złożyć następujące dokumenty:

• opinia promotora o pracy wraz z propozycją recenzentów (minimum 3 osoby, wszystkie spoza UŁ z podaniem adresów do korespondencji i adresów e-mail),
  • raport z systemu antyplagiatowego (JSA) podpisany przez promotora,
  • oświadczenie kandydata o tym, że proponowani recenzenci nie są pracownikami tej samej jednostki, w której kandydat do stopnia jest doktorantem/pracownikiem,
  • praca doktorska w 4 egzemplarzach (wzór1, wzór2, wzór 3 po angielsku),
  • praca doktorska na nośniku elektronicznym (cała praca z rozszerzeniem PDF),
  • 2 egzemplarze oświadczenia dla Biblioteki UŁ (Załącznik nr 1 do Zarządzenia Rektora nr 23 z dnia 16 grudnia 2014 r.),
  • oświadczenie,
  • podpisaną elektroniczną wersję streszczenia w jęz. polskim i angielskim w jednym pliku,
  • autoreferat przedstawiający główne założenia rozprawy doktorskiej.

Po przyjęciu rozprawy przez Komisję UŁ ds. stopni naukowych w dyscyplinie nauki biologiczne i wpłynięciu recenzji, doktorant zobowiązany jest zdeponować pracę doktorską w Repozytorium UŁ.

Opis zmian w deponowaniu prac doktorskich w Repozytorium UŁ

Drogę postępowania określa Zarządzenie Rektora nr 23 z dnia 16 grudnia 2014 roku w sprawie: gromadzenia i udostępniania przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego rozpraw doktorskich dopuszczonych do publicznej obrony w Uniwersytecie Łódzkim oraz Zarządzenie Rektora nr 76 z dnia 12 lutego 2020 roku w sprawie: zmiany zarządzenia nr 23 Rektora UŁ z dnia 16.12.2014 r. w sprawie gromadzenia i udostępniania przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego rozpraw doktorskich dopuszczonych do publicznej obrony w Uniwersytecie Łódzkim

Kontakt mailowy do osób zajmujących się Repozytorium UŁ: repozytorium@lib.uni.lodz.pl

Przed egzaminem należy złożyć w Dziekanacie podanie do Przewodniczącego Komisji Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinie nauki biologiczne z prośbą o wyrażenie zgody na przeprowadzenie egzaminu w konkretnym terminie. Podanie należy złożyć najpóźniej na tydzień przed terminem egzaminu.

Zasady uczestnictwa w egzaminie doktorskim online na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska

Przyjęcie rozprawy i dopuszczenie jej do publicznej obrony następuje po jednoczesnym spełnieniu dwóch warunków:

1. Zdaniu pozytywnym wszystkich egzaminów doktorskich przez kandydata do stopnia,
  2. Złożeniem przez recenzentów recenzji rozprawy doktorskiej.

Na minium 14 dni przed posiedzeniem Komisji, doktorant przesyła podanie na adres stopnie.naukowe@biol.uni.lodz.pl.

Komisja Uniersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinie nauki biologiczne po zapoznaniu się z rozprawą doktorską, opiniami promotora albo promotora i kopromotora oraz recenzjami, podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia rozprawy doktorskiej i dopuszczenia jej do publicznej obrony, a także uchwałę o powołaniu komisji doktorskiej do przeprowadzenia publicznej obrony rozprawy doktorskiej.

Obrona rozprawy doktorskiej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ odbywa się na otwartym posiedzeniu komisji doktorskiej z udziałem recenzentów, promotora, promotora pomocniczego albo promotora i kopromotora.

Najpóźniej na 10 dni przed obroną rozprawy doktorskiej kandydat składa w Dziekanacie:

• indeks doktorancki (z zaliczeniem ostatniego roku przez Kierownika Studiów Doktoranckich),
  • uaktualniony wykaz publikacji naukowych,
  • informację o działalności popularyzującej naukę,
  • uaktualniony życiorys.

Dokumenty te należy także przesłać w formie elektronicznej na adres: jaroslaw.mrowczynski@biol.uni.lodz.pl.

Przed obroną prosimy o przesłanie na adres jaroslaw.mrowczynski@biol.uni.lodz.pl informacji kto będzie protokolantem podczas obrony rozprawy doktorskiej (imię i nazwisko, adres e-mail, nr telefonu kontaktowego).

Po obronie doktorskiej, należy dostarczyć do Dziekanatu oraz wysłać na adres jaroslaw.mrowczynski@biol.uni.lodz.pl podpisany przez przewodniczącego komisji doktorskiej i protokolanta protokół w dwóch egzemplarzach.

Po nadaniu stopnia naukowego doktora, należy złożyć następujące dokumenty: