ScienceBEAT, czyli bitwa na wiedzę i stalowe nerwy

Celebrujemy osiągnięcie naszego Kolegi – Mateusza Kosińskiego, studenta kierunku Mikrobiologia, który jako jeden z ponad 100 kandydatów zakwalifikował się do udziału w ScienceBEAT. W wyniku selekcji, opartej na wynikach w nauce, stażach, aktywnościach badawczych w ScienceBEAT wzięło udział 28 wyróżniających się uczestników z 6 krajów. Wydarzenie zakończyło się ceremonią wręczenia nagród. Panel ekspercki wyłonił laureatów wydarzenia, wśród których znalazł się Pan Mateusz nagrodzony w indywidualnej kategorii najzdolniejszego uczestnika.

ScienceBEAT to cykliczne, corocznie organizowane od 2012 roku, przez grupę Sandoz w Lubljanie światowej klasy wydarzenie wspierające rozwój młodych badaczy. Konkurs jest skierowany do obiecujących studentów nauk biologicznych, farmaceutycznych i ekonomicznych z całej Europy. O miejsce w wydarzeniu rywalizowało ponad 100 utalentowanych młodych ludzi. Podczas trwających cztery dni warsztatów uczestnicy, podzieleni na grupy, poszukiwali rozwiązań problemów w trzech oddzielnych kategoriach: strategie produkcyjne, strategie wejścia na rynek dla leków biopodobnych i planowanie finansowe. 

Najmłodszy i najzdolniejszy uczestnik

Podczas całego wydarzenia, zarówno w trakcie planowanego odpoczynku, networkingu, czy pracy grupowej, byliśmy oceniani cały czas przez krążących między nami pracowników Sandoz. To stanowiło tym samym najtrudniejszą część samego wydarzenia, czyli opanowanie nerwów i jak najlepsze zaprezentowanie się we wszystkich ocenianych kategoriach: zdolności do nawiązywania kontaktów, umiejętności pracy w grupie jak i jej dowodzeniu, wiedzy teoretycznej oraz możliwości wykorzystania jej w praktyce

– mówi Mateusz Kosiński.

Student kierunku Mikrobiologia - Mateusz Kosiński - nagrodzony w indywidualnej kategorii najzdolniejszego uczestnika podczas międzynarodowego wydarzenia ScienceBEATStudent kierunku Mikrobiologia - Mateusz Kosiński - nagrodzony w indywidualnej kategorii najzdolniejszego uczestnika podczas międzynarodowego wydarzenia ScienceBEAT

Oprócz bardzo napiętego grafiku, w którym zaplanowane były wizyty w nowych laboratoriach R&D, obszarach produkcji leków biologicznych i pracy grupowej, znalazł się też czas na nawiązanie znajomości ze wspaniałymi ludźmi specjalizującymi się w różnych dziedzinach nauk biologicznych. Jednak dobra zabawa i fajni ludzie to nie wszystko, ScienceBEAT było świetną okazją by sprawdzić jak wygląda praca w przemyśle farmaceutycznym oraz co może zaoferować uczestnikom, i zwycięzcom, sam Sandoz – dodaje laureat. Uczestnictwo w tym wydarzeniu było niesamowitym doświadczeniem i jestem bardzo wdzięczny Pani Doktor Rudnickiej za zachętę i wsparcie w zgłoszeniu się do ScienceBEAT. 

Wieloletnia współpraca Sandoz i Uniwersytetu Łódzkiego

Firma Lek i grupa Sandoz to Członkowie Założyciele Rady Biznesu przy Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, koordynowanej przez prof. dr hab. Małgorzatę Posmyk. Firma należy więc do Rady Biznesu od momentu jej powołania, czyli od 2012 roku, który był również rokiem zainicjowania ScienceBEAT. Wśród zwycięzców konkursu i laureatów tego wydarzenia, znajduje się także dr Karolina Rudnicka z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, która w roku 2014 została nagrodzona w kategorii „Team leader”. - To niezwykle intensywne wydarzenie, które pozwala na wykorzystanie wiedzy zdobytej na studiach. Wymaga umiejętności negocjacyjnych i dobrej komunikacji w grupie. Udział w ScienceBEAT i innych tego typu inicjatywach z udziałem przedsiębiorców to sposób na zaprezentowanie się przed przyszłym pracodawcą oraz przyjaźnie zawodowe i towarzyskie procentujące latami” – mówi dr Rudnicka. - Przedsiębiorstwo ponosi wszystkie koszty wyjazdu. Po wydarzeniu uczestnicy i trenerzy pozostają w kontakcie, co umożliwia rozwijanie nawiązanych kontaktów. Do udziału w zachęciła mnie prof. Małgorzata Posmyk, za co jestem bardzo wdzięczna. Dziesięć lat później to ja mogłam zachęcić studentów Mikrobiologii i ostatecznie wesprzeć Mateusza Kosińskiego, który podjął wyzwanie. 

Mateusz był najmłodszym uczestnikiem. W grupie znajdowali się doktoranci, a nawet absolwenci kierunków biomedycznych. Wiek nie miał tu znaczenia – wygrała pasja i zaangażowanie! Nie bez znaczenia pozostaje również doświadczenie zdobyte podczas realizacji projektów z udziałem partnerów zewnętrznych m.in. w konkursach Science Hub, Get Smarter.

Materiały: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska

Teskt: Justyna Kowalewska (3PR)

Zdjęcie: Opublikowane dzieki uprzejmości organizatora ScienceBEAT firmy Lek.