PCR ratuje życie, robi filmy i daje frajdę

„FLASHMOB PCR” to film edukacyjny z udziałem 700 dzieci z łódzkich szkół, który przedstawia przebieg i zastosowanie reakcji polimerazy. Uroczysta premiera filmu odbyła się 14 września w gościnnych progach Wydziału Nauk o Wychowaniu. Twórcy filmu opowiedzieli o genezie projektu, była to też okazja do uhonorowania wszystkich, którzy zaangażowali się w tę niecodzienną akcję.

Ale po kolei. 13 czerwca 2023 roku, na płycie stadionu miejskiego Łódzkiego Klubu Sportowego udało się zgromadzić blisko 700 dzieci, które odtworzyły przebieg reakcji PCR. Wydarzenie zostało sfilmowane przy użyciu drona. Z tak zgromadzonego materiału powstał film edukacyjny, w którym Krystyna Czubówna użyczyła głosu dla wyjaśnienia czym polega i jakie ma zastosowanie reakcja łańcuchowa polimerazy. – Testy PCR pojawiły się w świadomości społecznej podczas pandemii Covid-19, naszą intencją jest, by pokazać, że PCR jest podstawową techniką biologii molekulernej i ma bardzo szerokie zastosowanie w nauce – wyjaśnia Błażej Marciniak z pracowni Biobank. – Mamy nadzieję, że film stanie się wiralem i w ten sposób trafi do jak największej liczby odbiorców.

Film można oglądać na kalane You Tube i w mediach społecznościowych Uniwersytetu Łódzkiego. Mamy nadzieję, że będzie szeroko rozpowszechniany.

– dodaje Klaudyna Królikowska, doktorantka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, pracująca w Pracowni Biobank.

Uniwersytet Łódzki ma w swojej strategii zapisaną naukę nieoczywistą i odkrywanie tego co nieodkryte – mówił podczas uroczystej premiery prof. dr hab. Andrzej Kruk, dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. – Biobank zajmuje się właśnie taką nauką nieoczywistą, ale pracownicy Pracowni mają też smykałkę do robienia rzeczy nieoczywistych na pograniczu nauki i działań prospołecznych. Premiera tego filmu, to kolejny przykład takich działań.

Prace nad projektem trwały rok. W tym czasie twórcy nawiązywali współpracę ze szkołami i pracowali nad scenariuszem. W sumie, w wydarzenie zaangażowało się 13 szkół podstawowych, przedszkole, liceum i specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy (dzieci niedowidzące i słabo widzące) oraz ponad 40 wolontariuszy.

Film to przedstawienie w niestandardowy sposób czegoś, co zwykle oglądamy w postaci animacji – dodaje Klaudyna Królikowska. – Postanowiliśmy zaangażować w projekt setki młodych aktorów i pokazać, że nauką można się bawić, bo jak wiadomo wiedza najlepiej wchodzi do głów właśnie poprzez zabawę.

Uroczysta premiera filmu "FLASHMOB PCR". Na zdjęciu od lewej twórcy projektu: Błażej Marciniak, Klaudyna Królikowska i Monika Baranowska z Pracowni Biobank. Fot. Natalia NaworskaUroczysta premiera filmu "FLASHMOB PCR". Na zdjęciu od lewej twórcy projektu: Błażej Marciniak, Klaudyna Królikowska i Monika Baranowska z Pracowni Biobank. Fot. Natalia Naworska

W akcję zaangażowali się nauczyciele i uczniowie z:

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1

Szkoły Podstawowej nr 5

Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5

Liceum Uniwersytetu Łódzkiego

Szkoły Podstawowej nr 58

Szkoły Podstawowej nr 34

Przedszkola Miejskiego nr 229

Szkoły Podstawowej nr 189

Szkoły Podstawowej nr 109

Szkoły Podstawowej nr 19

Szkoły Podstawowej nr 94

Szkoły Podstawowej nr 81

Szkoły Podstawowej nr 170

Szkoły Podstawowej nr 79

Szkoły Podstawowej nr 83

Nasze dzieci brały udział w projekcie przez cały rok – podkreśla Teresa Dziubińska, dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 229 w Łodzi. – Najpierw był to udział w warsztatach przygotowanych przez naukowców z Biobanku, później dzieci wymyśliły scenariusz spektaklu, który wystawiły w ogólnopolskim konkursie Odyseja Umysłu, a na koniec wzięły udział w filmie. Dzieci bawiły się doskonale i na pewno wiele się nauczyły.

Wydarzenie udało się zrealizować dzięki wsparciu produktowemu parterów, osobistemu zaangażowaniu nauczycieli, uczniów i wolontariuszy. Partnerami akcji są m.in. MAKIS, ŁKS, Kampania społeczna “Genetyka ratuje życie”, SeZOOnovo, Kofeina sp. z o.o. Część kosztów przedsięwzięcia została pokryta z środków projektu pn. „Genomowa Mapa Polski w Otwartym Dostępie – digitalizacja zasobów biomolekularnych Pracowni Biobank UŁ”.

 

Materiały: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska

Tekst: Justyna Kowalewska (3PR)

Fotografie: Natalia Naworska