Dr Grzegorz J. Wolski, geobotanik z UŁ, bada florę Australii

W Polsce jesień w pełni, a w Australii wiosna! Właśnie teraz na Antypodach, w ramach sześciotygodniowego stypendium dziekańskiego, przebywa dr Grzegorz J. Wolski, adiunkt w Katedrze Geobotaniki i Ekologii Roślin Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Bada australijską florę.

dr Grzegorz J. WolskiDr Grzegorz J. Wolski, naukowiec Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, prowadzi badania w południowo-wschodniej Australii.

Łódzki naukowiec, współpracując z Australian National Herbarium będącym częścią Centre for Australian National Biodiversity Research, w swojej pracy badawczej skupia się na dwóch podstawowych zagadnieniach: na taksonomii (opisie i klasyfikacji) rodzaju mchu Plagiothcium Schimp. na tym terenie oraz na badaniach obszarów górskich Nowej Południowej Walii. 

Naukowiec UŁ odkrywa nieznane nauce rośliny 

Pierwszy temat jest niezwykle interesujący, gdyż do tej pory z omawianego obszaru południwo-wschodniej Australii opisano jedynie trzy gatunki z rodzaju, którym zajmuje się dr Grzegorz J. Wolski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Naukowcy podczas badań w AustraliiNaukowcy w Australii na terenie objętym badaniami dra Gregorza J. Wolskiego z UŁ.

Dlatego prace naukowca UŁ, wsparte analizą kolekcji zielnikowych, badaniami terenowymi oraz molekularnymi, już skutkują odkryciem dla nauki zupełnie nowych, nieopisanych dotychczas przez botaników gatunków roślin.  

To jeszcze wiadomość nieoficjalna, ale kilka dni temu udało mi się odkryć trzy nowe taksony mchów z badanego przeze mnie rodzaju Plagiothcium Schimp. Okazy czekają na opisanie i nazwanie. 

dr Grzegorz J. Wolski, WBiOŚ UŁ

Australijska kolekcja w herbarium UŁ 

Drugi temat badawczy realizowany przez łódzkiego naukowca ma dostarczyć podstawowych danych o florze mchów na obszarach górskich południowo-wschodniej Australii. Dzięki badaniom terenowym nie tylko uda się opisać różnorodność roślin zasiedlających te obszary, ale także stworzyć pierwszą w historii Herbarium Universitatis Lodziensis kolekcję australijskich roślin, które zostaną sprowadzone do Polski. 

Mount CanobolasBadania prowadzone są w malowniczym rejonie Mount Canobolas.

Bogato ilustrowane posty poświęcone australijskiej przyrodzie dr Grzegorz J. Wolski publikuje na facebookowym profilu Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Opisuje w nich najciekawsze i najbardziej typowe dla Australii rośliny.  

Materiał i zdjęcia: dr Grzegorz J. Wolski, WBiOŚ UŁ 

Redakcja: Marcin Kowalczyk, Centrum Promocji UŁ